Jdi na obsah Jdi na menu
 


pokračování z úvodky :))))

  BARVY MORČAT:

MORČÁTKA EXISTUJÍ V RŮZNĚ PROVEDENÉ BARVĚ :) S RŮZNOU STRUKTUROU SRSTÍ ;).

JSOU OD JEDNOBAREVNÝCH AŽ PO VÍCE BAREVNÝCH

U MORČÁTEK JE ROZHODUJÍCÍ, ZDA JSOU JEDNOBAREVNÉ NEBO VÍCE BAREVNÉ

 

 

JEDNOBAREVNÁ MORČÁTKA:

 • Bílá - jedná se o čistě bílá morčátka, bez jakéhokoliv nádechu jiné barvy. Mohou mít tmavě modré nebo červené oči. Nezávisle na barvě očí mají ouška i chodila bez pigmentace. U morčátek, která mají tmavé oči se mohou vyskytnout tmavě pigmentované okraje oušek.

 

 • Lila -  jedná se o šedavě zbarvená morčátka s fialovým nádechem. Ouška i chodila mohou být bez nádechu, oči jsou červené. Čím starčí morčátko, tím světlejší. Rodí se tmavá a postupně zesvětlávají až téměr do špinavě bílého odstínu.

 • Béžová - jedná se o ředěnou čokoládovou barvu, dalo by se přirovnat k bílé kávě. Stejně jako u morčátek lila, čím starší tím světlejší odstín. Ouška i chodila jsou bez pigmentu, očka mají červená. Jedná se o velmi vzácný odstín srsti u morčátek.

 • Břidlicová (slate blue) - jedná se o ředěnou černou barvu, nesmí však mít fialový nádech. Oči bývají tmavé a kůže morčátka má tmavou pigmentaci. Často také bývá používán název "slate blue". Modré zbarvení se však u morčátek nevyskytuje a používá se proto název břidlicová.

 • Šafránová - jedná se o název po koření, které barví dožluta. Jedná se o intenzivní zlatavý odstín, který je spíše žlutý než oranžový. Oči bývají červené a pokožka morčátka nepigmentovaná.

 • Krémová - jedná se o světle žlutý odstín. Morčátka mají nepigmentovanou pokožku a tmavé oči.

 

 

 

 • Buff - jedná se se o žlutohnědý odstín, až okrový. Pokožka i uši morčátka jsou světlé bez pigmentu. Oči mají tmavé.

 • Zlatá - jedná se o světle červenou barvu. Oči bývají červené, v poslední době jsou známa i s tmavou barvou očí. Pokožka morčátka je nepigmentováná, je to dobře vidět na světlých kruzích kolem očí, oční víčka jsou totiž světlá. Ouška i nožičky jsou bez pigmentu.

 •  Červená - jedná se o nejsytěji červenou barvu. Barva se mění růstem mláďat. Pokud mají mláďata tmavý až šedavý závoj mívají v dospělosti sytější barvu. Oči morčátka jsou tmavě hnědí, ouška a nožky bývají tmavě pigmentováná (až do černa).

 • Čokoládová - toto zbarvení by se dalo přirovnat k barvě hořké čokolády, tedy nejtmavší hnědá, s co nejmenším prosvětlením. Ouška, nožky i drápky jsou tmavě hnědé a barvy očí je tmavě hnědá či ohnivá.

 

 • Černá - jedná se o barva s co nejmenším prosvětláním a výrazným leskem bez hnědého závoje. Ouška, oční víčka, nožky i drápky mají morčátka s černým pigmentem. Barva oček je velmi tmavě hnědá až černá.

 

BARVA AGUTI (SOLID AGUT)

Agut barva pochází z původního divokého morčete. Složení je ze dvou barev - spodní a vrchní (krycí) barvy. "Divoké" zbarvení morčátech je dáno tím, že jednotlivé chlupy jsou zbarveny spodní barvou, krycí barvou a špička chlupu spodní barvou. Toto střídání barev se nazývá ticking . Dalším výrazným znakem u tohoto zbarvení je břišní pruh, který bývá ostře oddělen od ostatní srsti a bývá co nejužší.

Barvy aguti jsou tmavooké, jen u lososové aguti, ty mají oči červené.

Barva solid aguti je bez tzv. divokých znaků (kruh okolo očí, břišní pruh), ticking by měl být co nejtmavší a pravidelný a je i na břiše. Celkově pak toto zbarvení působí tmavším dojmem.

 • Zlatá aguti - základní spodní barvu tvoří černá, krycí barva je červená či zlatá (viz obr. níže Švýcarský teddy)

 

 •  Šedá aguti - základní spodní barvu tvoří černá, krycí barva je krémová (viz obr. níže Rex aguti šedá)

 • Stříbrná aguti - základní spodní barvu tvoří černá, krycí barva je bílá (viz obr. níže hladké morče)

 • Oranžová aguti - základní spodní barvu tvoří čokoládová, krycí barva je červená nebo zlatá (viz obr. níže hladké morče)

 

 • Krémová aguti - základní spodní barvu tvoří čokoládová, krycí barva je krémová (viz obr. níže)

 • Skořicová aguti - základní spodní barvu tvoří čokoládová, krycí barva je bílá (viz obr. níže)

 


 

Vícebarevná

Vícebarevná morčátka dělíme podle počtu barev na dvoubarevná (bicolor) a tříbarevná (tricolor). Kombinace barev jsou různorodé.

Dalmatinská kresba - toto zbarvení se nazývá proto, že připomíná zbarvení psa Dalmatina. Na tělíčku jsou barevné skvrny ve stejné barvě a to na bílém podkladě. Pigmet a barva očí je dána základní barvou. Existují různá barevná provedení dalmatinů. Je však důležité brát při rozmnožování ohled na to, že dalmatin si nese jistý genetický faktor, který při zdvojení může způsobit různé defekty mláďat a dokonce i potrat. Při vybírání druhého morčecího partnera je tedy důležité jej vybírat podle základní barvy, např. pokud máme morčátko s černými skvrnami, vybíráme mu celočerného partnera.

 

Japonská kresba - toto zbarvení je poměrně složitéto charakteru.  Jedná se o pravidelné střídání černohnědé a červenožluté barvy na těle. Jednotlivé barevné pruhy se různě střídají. Po těle, p okud možni i na břiše se střídají barevné pruhy tak, že je polivna hlav černá, ucho na ní červené, polivina hrudi pod ním červená, přední noha černá, na druhé polovině těla přesně obráceně.

 

Holandská kresba - toto zbarvení je kombinací dvou barev. Na hlavě, kolem očí a uší je kresba, že nezakrývá celou hlavu. Čumáček je bílý a bílá lysinka se táhne mezi skvrnami okolo očí, zasahující až po ouška.  Přední část tělíčka je bílá a zadní je barvě skvrn kolem očí. Oči mají barvu podle barvy srsti (mohou tedy být červené i tmavé), stejně tak je to s barvou pigmentu. Přední nožičky jsou bílé a zadní mají bílé ponožky.

Ruská (himalajská) kresba -  zbarvení morčátka je bílé s tmavou oválnou skvrnou na čumáčku, tmavýma ouškama a nožkama. Toto zvláštní zbarvení může být v černé nebo čokoládové barvě. Zbarvení pigmetnu se opět řídí barvou znaku.  Zvláštní je, že mláďátka toho zbarvení se rodí čistě bílá a znak se jim začíná tvořit až druhý den po narození a je úplně ukončeno až kolem 8 měsíce morčátka.

Šiml - toto zbarvení je charakteristické melírem. Hlava je barevná, bez lysinky a mají barevné nožky. Na zbytku je právě zmiňovaný melír, kdy to bývá nejčastěji promícháním bílé a základní barvy. Tyto morčátka svým genetickým vybavením nemůžou mít za partnera také šimla nebo dalmatina. Nejčastěji bývá morčecím partnerem celobarevné morče (např. černý šiml a celočerné morče).

Želvovinové - toto zbarvení je specifické rozdělením podélně pomyslnou čarou od čumáčku až po zadeček, zbarvení se týká zad i bříška. Vyskytují se červená a černá barevná pole, které na sebe navazující, střídají se. Je to poměrně vzácné zbarvení. Nejčastěji právě v barvě černé-červené nebo červené-černé.


 

 

NEMOCI!!!

            

 • Kožní nemoci - parazité - roztoči - často se vyskytují ve velkých chovech. Žijí na povrchu kůže a živí se tkáňovým mokem, jejich rychlý pohyb a žlutošedá barva jim dala i název "walking dandruff" - pochodující lupy. Napadení roztoči se projevuje zvýšenou tvorbou šupin na krku, hřbetu, při rozhrnutí srsti podél páteře pozorujeme množství lupů na srsti, stroupky se začervenalou barvou, slepená srst, vše doprovázené silným svěděním. V kožíšku morčete vypadají jako jemný posyp mokou. Navštivte lékaře, který vám doporučí např. Kadox spray.
 • Kožní nemoci - parazité - svrab - jedná se o mikroskopické parazity, žijící pod povrchem kůže. Živí se kožními šupinkami, mazem, nečistotami na povrchu těla. Příznakem u morčátka je prořídlá srst a stroupky, morčátko se úporně drbe, může to připomínat nervové onemocnění - křeče, točení v kruhu, otírání se o předměty. Určitě s morčátkem navštivte veterináře, který provede diagnostiku, o jaký druh svrabu se jedná (sarkoptový - hlavně na těle, ušní - zvukovod a ušní boltec, notoedrový - hlava, ušní boltec).  Je dobré např. vyměnit podestýlku za papírové utěrky (snadno se odstraňují a jsou měkké, nedráždí postiženou kůži morčátka).
 • Kožní nemoci - parazité - trombikulóza - původcem trombikulózy je roztoč Neotrombicula autumnalis (sametka zarděnková nebo podzimní). Parazitárním způsobem na kůži živočichů žijí pouze oranžové až červené larvičky velikosti kolem 0,2 mm. Dospělci žlutavé barvy pak žijí v půdě. Koncem léta vylézají larvičky na trávu a keře a napadají různé živočichy, nejčastěji hlodavce, ale i psy, kočky a člověka.  Kožní změny jsou doprovázeny podrážděním a výrazný pocit svědění. Tyto parazité se tedy mohou vyskytnout u morčátek žijících venku.
 • Kožní nemoci - bakteriální infekce kůže - toto onemocnění často druhotně doprovází svědivé stavy nebo poranění. Změny nezmizí ani po antiparazitární léčbě, kůže je zarudlá, může šupinatět, tvoří se stroupky, vypadává srst, chloupky se mohou slepovat. Určitě v tomto případě navštivte veterináře, který předepíše antibiotika. Důležité jsou i koupele ve veterinárním šampónu. Spousta infekcí probíhá skytě, takže si jich nemusíte všimnout. Imunitní systém zdravých morčátek udrží infekci pod kontrolou. Při březosti, stresu nebo jiném onemocnění se infekce aktivuje a propukne onemocnění. Pro léčbu se lokálně může použít Framykoin jak ve formě masti, tak i jako zásyp, Bactroban, ale raději se poraďte s veterinářem.
 • Kožní nemoci - plíseň - příznakem je vypadaná srst se stroupky a bílým povlakem. Léčí se většinou Framykoinem, antibiotiky (návštívíme veterináře). Léčba této nemoci je poměrně zdlouhavá, je nutné mazat morčátko důsledně a pozor plíseň je přenosná, takže při ošetřování morčátka používáme rukavice a poté si důkladně umyjeme ruce. Po dobu tohoto onemocnění se nedoporučuje se s morčátkem mazlit.
 • Kožní nemoci - absces - příznakem je bulka nebo boule na těle, která je pro močátko bolestivá. Určitě zajděte k veterináři, který bouli propíchne, vymačká hnis a důkladně vydezinfikuje. Při neléčení může dojít k prasknutí abscesu dovnitř a hnis se dostane do těla morčátka a hrozí otrava krve.
 • Alergické reakce - je reakce organismu morčátka na opakované setkání s alergenem (složka krmiva, podestýlky, výměšky parazitů, léky atd.). Po styku s alergenem se vyvine svědění, začervenání kůže a sliznice, může se objevit kopřivka, otoky hlavy, končetin, slzení očí, výtok z nosu, kýchání. Je důležité si uvědomit, co jsme v poslední době udělali nového, např. nová prašná podestýlka, nové krmivo, ovoce apod., použití léků, šampónu, dezinfekčních prostředků, nová napáječka (kov, plast) nebo jiné vybavení domečku, reakce na kousnutí, bodnutí hmyzem, parazitem atd. Je důležité se snažit najít příčinu a odstranit ji. U těžších forem alergií určitě navštivte lékaře, který aplikuje příslušné léky.
 • Mechanické příčiny - toto onemocnění může vzniknout souboji mezi jednolivými morčátky, poraněním o klec nebo o vybavení klece, volným pobíhání v bytě, kontaktem s dalšími domácími i volně žijícími zvířaty. Známé je i okusování srsti "barbering" - vyskytuje se u samostatně žijících morčátek v důsledku nevyvážené stravy (nedostatek vlákniny), nudy, dlouhotrvající stres, řijící samice, zlozvyk. Řešením je zajištění dostatku sena, vyvážené potravy, dodatek vitamínů, minerálních látek, dostatečná péče a zajištění zaměstnání pro morčátko.

Stavba těla je u všech morčat stejná.

Plemenné rozdíly jsou v délce srsti a její struktuře, zda morčátko má či nemá rozetky, pokud ano, tak kolik jich je.

Morče musí celkově působit pevných, silným, kompaktním dojmem, avšak bez toho, aby bylo tlusté.

Srst se skládá ze spodních jemných chlupů a horních krycích hrubších chlupů. Srst morčete je hustá a lesklá, působí zdravým a celistvým dojmem bez vnějších parazitů. Je souměrně hustá bez prořídlých či lysých míst s výjimkou přirozeně neosrstěného místa za ouškama.

Široká hlava přechází v krátký a silný krk.

Ramenní partie je široká a dobře osvalená. Předhrudí je plné a široké, lopatka je dobře osvalená. Ramena přechází v nepříliš dlouhý hřbet. Hřbet je široký a pevný. Zadní část je plná a oblá, nemá ocásek. Každé morče má na zádi žlázu, která vylučuje tuhý maz. Tato žláza je jasně patrná u krátkosrstých močat, u dlouhosrstých je skryta chlupy.

Končetiny jsou krátké, rovné a silné. Přední nohy mají 4 prsty a zadní mají jen 3 prsty. Prsty jsou zakončeny drábky.

Hlava je silná a široká, nosní partie je zaoblená a tváře jsou plné a dobře vyvinuté. Oči jsou velké, široce posazené a trochu vystouplé. Uši jsou nížko na hlavě posazené, poměrně velké a dolů klopené. Okraje oušek jsou hladké a uprostřed ucha je malá vlnka. Ouška jsou velmi lehce osrstěné krátkými, řídkými chloupky.

Morče má v horní čelisti vepředu dva velké, ostré přední zuby (hlodáky) a v zadní části 4 zuby (stoličky). Ve spodní čelisti rovněž 2 hlodáky a vzadu 4 stoličky.

Hmotnost

Za ideální váhu se považuje rozemí od 800 do 1200 g. Minimum je 700 g a maximum 1300 g. Hmotnost při narození je 50 - 120 g. Hmotnost při odstavu mláděte je 200 - 250 g.

Kondice

Morčátko musí být v dobrém stavu. Je zdravé, bez projevů onemocnění, bez poranění a vnějších parazitů. Srst by měla být čistá a bez splstnatění. Drápky na nohou musí být krátké a správně střižené. Chodidla jsou bez zranění a zrohovatělých nárůstků.

                                                            ZDÁ SE VÁM ŽE VAŠE MORČE MÁ VELKÉ ZUBY??? MUSÍTE MU DÁT CHLEBA KTERÝ jSTE SUŠILI NA TOPENÍ (ABY BYL TVRDÝ).
 

A POZOR!!!!!!!!!!!!!když to nebudete morčeti dávat tak může i umřít !

 

fotografie0291.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

fotografie0290.jpg

 

 

 

 

 

chcete si koupit morče

a nevíte jestli jedno nebo dvě

nebo více???

JEDNO MORČE : POKUD BUDETE MÍT JEDNO MORČE MUSÍTE SE MU HODNĚ VĚNOVAT ABY NEBYLO SMUTNÉ .

KDYŽ ZVOLÍTE JEDNO MORČÁTKO TAK BUDE O TO VÍC NA VÁS ZÁVISLÉ NEŽ JAK BYSTE MĚLI NAPŘ.: DVĚ. KDYŽ BUDETE MÍT JEDNO TAK BUDE O TO VÍC HODNĚJŠÍ .

DVĚ MORČÁTKA A VÍCE : POKUD SI POŘÍDITE DVĚ NEBO VÍCE TAK SE JIM NEBUDETE MUSET VĚNOVAT TOLIK JAK KDYŽ BYSTE MĚLI JEDNO. MORČATA BUDOU NA SOBĚ HODNĚ ZÁVISLÁ, ALE BUDOU SE VĚNOVAT HLAVNĚ SOBĚ ALE I VÁM.

NEVÍTE CO MÁ MORČE RÁDO A CO ZAS NE?? TADY TO MÁTE 

MÁ RÁDO:

 

1.Pastvu ve volném výběhu
2.Ohryzávání tvrdých předmětů
3.Prozkoumávání nového prostředí v rodinném kruhu
4.Hromadné schoulení a kolektivní spaní
5.Prolézání tmavých jeskyní a chodeb
6.Hlasové projevy dalších příslušníků druhu na doslech
7.Dychtí po postavení šéfa ve smečce
8.Čerstvé stelivo v kleci

 

NEMÁ RÁDO:

 

1.Cizího samečka v již zavedeném rodinném společenství
2.Hlasité vrzání dveří,hlučnou hudbu a ostré,pronikavé tóny
3.Nevlídné a hrubé chytání do ruky
4.Oslňující světlo
5.Samotářský život - bez ostatních morčat
6.Absolutní ticho,které ho naplňuje obavami
7.Zápach cizího samce,který vzbuzuje jeho agresivitu
8.Moc sladké nebo moc hořké krmení

                                                                                      PĚT RAD KE KOUPENÍ 

MORČÁTKA  

                                                                                                           

 

1.vyberte si mládě, je lepší než dospělé morče a vyberte si starší 6 týdnů ale ne starší 2 měsíců to by mohlo být morče již březí.
2.pokud sedí morče v koutě může být nemocné naopak pokud běhá skáče hraje si s ostatními je zdravé není to jediný příznak tak to morče pozorujte.
3.Prohlédněte si srst morčete, je řídká vypadává? tak to nasvědčuje tomu že je morče nemocné.
4.Nechte si ukázat zoubky morčete jestli jsou špatně srostlé můžete mít v budoucnu potíže a není to levná záležitost.
5.koupíte-li morče, vezněte podestýlku z obchodu usnadní to morčeti zvyknout si na nový domov.
 
 

ROZMNOŽOVÁNÍ

 

Pohlavní zralost samičky je v pěti až šesti týdnech života. Pohlavní zralost samečka je v devíti až v desíti týdnech života. Samička by neměla mít mladé po třetím roku života (mláďata by se rodila mrtvá nebo postižená, samičku to oslabuje a může i zemřít). Březost trvá osm až deset týdnů (kolem dvou měsíců). Rodí se jedno až čtyři (někdy pět) mláďat. Rodí se úplně vyvinutá (vidí, slyší, po dvou hodinách po porodu začíná běhat a přibližně den po porodu začíná žrát pevnou stravu (seno, krmnou směs…)) Porodní hmotnost mláděte je 40 až 100 gramů. Samostatnost je po pěti týdnech života.

    přinesly ste si domů morče co teď?? :

Když si přinesete domů morčátko, dejte ho do již připraveného příbytku, ve kterém bude mít seno a nějakou zeleninu.Zkuste, jestli bude žrát a pokud ne, tak ho jemně hlaďte a utišujte ho.Až se trochu uklidní, zkuste mu nabídnout z ruky něco z připraveného žrádla.Pokud si nevezme nezoufejte.Nechte morčátko v klidu.Pokud se nebojí stále ho hlaďte, a pokud se vás opravdu nebojí a je v klidu, můžete si ho zkusit vzít na klín.Jestliže ale začne pískat opatrně ho vraťte zpět do příbytku, jestli bude v klidu nechte si ho na klíně a hlaďte ho, ale tak po pěti až deseti minutách pak ho dejte zpět.Takto si ho každý den párkrát vyndávejte.Po necelých dvou dnech bude morčátko už v pohodě.Pamatujte si, že jestli morčátku neubližujete nebo to neudělá pokud bude hladové, NIKDY vás nekousne!!!

Jak poznat pohlaví malého morčátka.?

Pohlaví poznáte tak...že když zatlačíte nad jeho pohlavním orgánem a pokud vyleze "penis" je to sameček. pokud nic je to samice. Kdyby jste si nebyli i tak jistí ... a potřebovali to nutně zjistit...zajděte za veterinářem...ten vám to řekne nejpřesněji:).

 

Jak se řekne morče v jiných jazycích.?

 

latinsky  -  Cavia porcellus

anglicky     -  quinea-pig

německy  -  meerschweinchen

italsky  -  il porcellino, cavia

francouzsky  -  le Cobaye

slovensky  -  morča, morské prasiatko

ukrajinsky  -  morska svinka (морська свинка)

rusky  -  morskaja svinka (морская свинка)

polsky  -  świnka morska

švédsky  -  dánsky marsvin

řecky  -  indiko hiridio, piramatozoo

estonsky  -  merisiga

finsky  -  marsu, merisika

rumunsky  -  cobai

maďarsky  -  tengeri malac

japonsky  -  tenjiku nezumi, marumotto

 

Jak naučit morče na záchod.?

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓:D:)

 
1) Počkáme, až si morče oblíbí nějaký kout, ve kterém bude vykonávat nejvíce svou potřebu.
2) Vezmeme všechny bobečky z klece (asi v rukavicích : ) ) a dáme je do toho rohu.
3) Morče vyndáme z klece a chvíli ho budeme chovat, (aby potom šlo na záchod) a dáme ho do klece do zmíněného rohu.
4) Pokud morče odběhne udělat svou potřebu jinde, nekárejte ho, ale pokud udělá potřëbu do záchodku, dejte mu pamlsek a pohlaďte ho.
5) Takhle to dělejte, dokud se nebude vyprazdňovat do záchodku. Může se ale stát, že někdy bude hromádka i někde jinde, ale buďme rádi, že jenom jedna a ne třicet =o).
 
 

Problémy ve stáří

 
 
 • hubnutí
 • zákaly očí- snížení zrakových schopností
 • nedoslýchavost- oslabení sluchu, menší snaha navázat kontakt - méně si "povídají"
 • vypadávání chlupů
 • parazité- oslabení obranyschopnosti u starších morčat
 • perianální žlázy- problémy s vylučováním hlavně u samečků
 • srdeční a oběhové problémy
Jak zpříjemnit život staršímu morčátku?
 • měkká podestýlka- předchází otlačeninám na chodidlech a bude zajišťovat teplo odspodu, které je pro stárnoucí zvířata důležité. Někdy je potřeba použít i horské slunce. Pozor na prašné hobliny! Dávejte morčatům do klece měkké seno bez tvrdých stonků
 • pravidelná kontrola chrupu- může provést veterinář
 • rozmanitá potrava- dodržujte! dostatek vitamínů, bílkovin, minerálů a stopových prvků zajistí zdraví vašeho miláčka
 • pravidelné kontroly u veterináře- jen tak zjistíte včas, jestli netrápí morče nějaká nemoc

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

probduo.se

(probduo.se, 29. 10. 2020 14:34)


It's remarkable to pay a visit this web page and reading the views of all friends about this article, while I am also zealous of getting knowledge. probduo.se/map3.php naily naglar nässjö

thomas cook bagage aperca.se

(aperca.se, 29. 10. 2020 10:18)


You've made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site. match.aperca.se/map8.php thomas cook bagage

oreiep.se

(oreiep.se, 29. 10. 2020 4:36)


Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thank you! oreiep.se/map3.php anne mette bechmann

turkisk yoghurt vit choklad munhea.se

(munhea.se, 28. 10. 2020 23:54)


I have been surfing on-line greater than 3 hours nowadays, but I never discovered any interesting article like yours. It's beautiful price sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did, the net might be much more helpful than ever before. ketsl.munhea.se/map8.php turkisk yoghurt vit choklad

oratrg.se

(oratrg.se, 28. 10. 2020 0:09)


I'm gone to inform my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to obtain updated from most recent news. oratrg.se/map33.php top model sverige

benmmdi.se

(benmmdi.se, 27. 10. 2020 19:48)


Hi there mates, its great piece of writing about educationand fully defined, keep it up all the time. benmmdi.se/map36.php mat som läker inflammationer

bra frisör nyköping munhea.se

(munhea.se, 27. 10. 2020 11:49)


Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers? liest.munhea.se/map1.php bra frisör nyköping

dehllap.se

(dehllap.se, 27. 10. 2020 7:10)


It's awesome to pay a visit this web page and reading the views of all friends about this paragraph, while I am also eager of getting know-how. dehllap.se/map12.php over the knee boots utan klack

balance me återförsäljare aperca.se

(aperca.se, 27. 10. 2020 5:41)


I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers! tread.aperca.se/map2.php balance me återförsäljare

tumphati.se

(tumphati.se, 26. 10. 2020 6:30)


Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly. tumphati.se/map10.php Г¶m i hГҐrbotten stress

apotek ГҐkersberga coop munhea.se

(munhea.se, 25. 10. 2020 13:58)


I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this problem? prefi.munhea.se/map1.php apotek ГҐkersberga coop

sasilu.se

(sasilu.se, 25. 10. 2020 11:11)


Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates. sasilu.se/map9.php uppgifter om företag

baume pour le corps aperca.se

(aperca.se, 25. 10. 2020 10:07)


I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days. puzzc.aperca.se/map13.php baume pour le corps

persdap.se

(persdap.se, 24. 10. 2020 20:21)


I'm not positive the place you're getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or working out more. Thank you for wonderful information I was on the lookout for this information for my mission. persdap.se/map16.php batteri 312 hörapparat

för mycket levaxin symptom munhea.se

(munhea.se, 23. 10. 2020 17:23)


Hello I am so grateful I found your blog page, I really found you by accident, while I was researching on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job. ketsl.munhea.se/map2.php för mycket levaxin symptom

egluopu.se

(egluopu.se, 22. 10. 2020 22:57)


Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you are speaking about! Bookmarked. Kindly also consult with my website =). We could have a hyperlink alternate arrangement among us egluopu.se/map37.php går svamp över av sig själv

oratrg.se

(oratrg.se, 22. 10. 2020 12:58)


Wonderful work! This is the type of info that should be shared across the internet. Disgrace on the search engines for no longer positioning this post upper! Come on over and consult with my web site . Thank you =) oratrg.se/map29.php tova helgesson flashback

lanba.se

(lanba.se, 22. 10. 2020 3:12)


Howdy superb website! Does running a blog such as this require a lot of work? I have very little knowledge of coding however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply had to ask. Thank you! lanba.se/map19.php haglöfs gore tex jacka herr

hur mycket väger en laxfile aperca.se

(aperca.se, 22. 10. 2020 1:46)


Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read? reipr.aperca.se/map10.php hur mycket väger en laxfile

oratrg.se

(oratrg.se, 21. 10. 2020 17:23)


This post presents clear idea designed for the new viewers of blogging, that truly how to do blogging and site-building. oratrg.se/map1.php svart vit sten


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »